І семестрТема І.
Музика мого народу Мета: познайомити дітей з
українськими народними інструментами, народними фольклорними піснями, ансамблями української
народної музики «Троїсті музики», календарно-обрядовими піснями,
композиторами-класиками та сучасними українськими композиторами.
Урок № 12
Мета: - поглибити знання дітей про творчість М. В.
Лисенка;
- познайомити учнів з творами композитора класика опера «Пан Коцький»;
- дати визнання поняттю опера, арія, дует, хор;
- розповісти про те, що балети і опери супроводжує симфонічний оркестр;
- збагатити уявлення дітей як розвивається
музика, знаходять пісенність і танцювальність в темі Лисиці, маршовість в темі Кота.
Обладнання: -
баян, СD – програвач, диски, ноутбук;
портрет М. В. Лисенка; фонозапис опери
«Пан Коцький», аркуші для
групової роботи.
Тип
уроку: - комбінований
Хід уроку
І. Музичне вітання.
Вчитель: Добрий день, діти.
Знову
нас гукає дзвоник
В клас
просторий, світлий наш
Треба
хором всім співати,
Танці і
пісні вивчати.
Один
одного вітати
Із
поспівки розпочати.
Усі учні співають поспівку «Ми школярі».
ІІ. Організаційний момент.
Вчитель: Діти! Сьогодні ми з вами
познайомимось з творчістю видатного українського композитора – класика,
основоположника української музики. Миколою Віталійовичем Лисенком.
Народився композитор 22 березня 1842 року у
селі Гриньки на Полтавщині. Музичну освіту здобув в консерваторії міста Лейпциг (Німеччина) у
якій навчався з 1867 по 1869 рік. З 1874 по 1876 займався в Петербургській
консерваторії у М.Римского-Корсакова. Його творчість різноманітна по жанрам: 11
опер, 3 кантати, п’єси для фортепіано з оркестром, вокальні дуети, більш ніж
600 записів та обробок українських народних пісень.
Зараз ми
з вами будемо слухати фрагменти з опери «Пан Коцький». Ця опера була написана
для дітей в 1891 році. Головними героями цього твору є Кот і Лисиця.
На уроці
ми послухаємо арії Кота та Лисиці, вокальні дуети а також заключний хор опери.
ІІІ. Актуалізація
Вчитель: простежимо шляхи розвитку
творчості М. В. Лисенка.
(Вчитель
роздає кожній групі аркуші з назвами творів композитора.) Учні кожної групи по
черзі кажуть назви творів в різноманітних жанрах. Інша група повинна відгадати,
про який твір іде мова.
Наприклад: Яка дитяча опера була написана в 1888 році. (Коза – дереза).
Яку
назву мав твір, присвячений українському козацтву (Тарас Бульба).
ІV. Підсумок.
Чому М.
В. Лисенка називали основоположником української музики?
Які риси
притаманні його музиці?
Які
опери вам відомі?
V. Вокально – хорова робота.
Розучування
української народної пісні «Чи не той то Омелько»
- _ Розспівка;
- -
Робота над словами й мелодією;
- - Робота над виразним виконанням;
- - Робота над чистим інтонуванням і
диханням.
VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці.
О
Музика, чарівних звуків ти ріка безмежна.
Гармонія тих фарб, що з сонцем грає джерело. Душі
людської казка безсловесна
Чарує і
манить, як восени тепло.
Вона
саме життя, що жити всім велить!
Вона
надія й щастя мить!
|